Przegląd Mistrzostw Świata U18!

Tajwan szokuje koszykarski świat: Podsumowanie turnieju U-18

Tajwan zdobył złoto na Mistrzostwach Świata U-18, wygrywając w finale z gigantami turnieju, Chinami 99-87. To zwycięstwo wyniosło Tajwan na szczyt koszykarskiego świata, dając  im tytuł nowych mistrzów.

Chiny, niepokonane w turnieju aż do finałowego starcia, wydawały się być murowanym faworytem do tytułu mistrza świata. Ale Tajwan miał inne plany, odwracając scenariusz w ekscytującym finale, który wprawił widzów w zachwyt. Dzięki zręcznym ruchom i niezłomnej determinacji Tajwan odniósł zwycięstwo, zapisując się w historii koszykówki.

Historyczny brąz dla kadry Polski!

Polska zdobyła brązowy medal, a Hiszpania i Francja zajęły odpowiednio czwarte i piąte miejsce w zaciętej walce.

„Po świetnym starcie, w którym Polska zdobyła brąz, trener Matis. skomentował: ”Przede wszystkim wielkie gratulacje dla Tajwanu za wygraną w finale z Chinami. Gratulacje dla obu drużyn, wielki szacunek dla nich” - zauważył trener Matis.  „Mój zespół wykonał naprawdę dobrą robotę. W półfinale było bardzo blisko, ale przegraliśmy z Chinami w dogrywce. Mieliśmy naprawdę trudny mecz o trzecie miejsce z Hiszpanią. Przez pierwsze 3 kwarty bronili bardzo szczelnie, nie mieliśmy łatwych rzutów. W końcu, w ostatniej kwarcie, zaczęliśmy trafiać z 3 i to był klucz”. Dodał: „Największa niespodzianka? Myślę, że Francja była tą niespodzianką. Prawie wygrali z Chinami i Hiszpanią w meczach grupowych... Co najbardziej zachwyciło mnie w drużynie? Występujemy jako zespół”.

Trener Francuzów alissa42 podzielił się swoimi spostrzeżeniami, mówiąc: „Turpin  był znakomity, ma za sobą wspaniały turniej...”. Wielką niespodzianką jest brak Litwy”. Omawiając potencjalne ulepszenia, dodali: „Jeśli chodzi o ulepszenia, chciałbym, aby zmęczenie było nieco lepiej kontrolowane, ponieważ jeśli zawodnik jest często wykorzystywany przez swój klub, trudno jest dać mu dużo czasu na grę w drużynie narodowej”.

Uwagę przykuła również dobra passa Włochów, którzy zajęli 6. miejsce. Trener Gianlukk pochwalił gracza Tiranti, stwierdzając: „Graczem, który zrobił na mnie największe wrażenie w mojej drużynie był z pewnością Tiranti, włoski MVP”. Odnosząc się do turnieju, Gianlukk wyraził zaskoczenie zwycięstwem Tajwanu i zasugerował większy udział w zawodach wśród użytkowników, którzy nie są bezpośrednio zainteresowani.

Największe niespodzianki

W turnieju nie brakowało jednak niespodzianek. Wybrzeże Kości Słoniowej, sklasyfikowane na 18. miejscu, pokonało rywali i zajęło 12. miejsce, pokazując swoją determinację na parkiecie. Włochy, początkowo sklasyfikowane na 10. miejscu, przeszły najśmielsze oczekiwania, zajmując szóstą lokatę i wprawiając swoich kibiców w zachwyt.

Zrządzeniem losu Hongkong, od którego oczekiwano lepszych wyników jako piątej najsilniejszej drużyny, zajął dziewiąte miejsce, podczas gdy Stany Zjednoczone, sklasyfikowane na siódmej pozycji, potknęły się i zajęły rozczarowujące 13. miejsce.

Gospodarze, Argentyna, zajmująca ósme miejsce w rankingu, nie wykorzystali przewagi własnego parkietu, zajmując ósme miejsce. W międzyczasie Grecja, która miała zająć 13. miejsce, musiała zmierzyć się z trudną rzeczywistością, kończąc na 18. pozycji.

Turniej nie tylko pokazał ekscytujący talent młodych gwiazd koszykówki, ale także udowodnił, że w świecie koszykówki wszystko może się zdarzyć. Dzięki oszałamiającemu zwycięstwu Tajwanu i nieoczekiwanym zwrotom akcji podczas całego turnieju, Mistrzostwa Świata U-18 zostaną zapamiętane jako potwierdzenie nieprzewidywalnego charakteru gry.

Dywizja 2

Litwa dominuje

Litwa zwyciężyła w turnieju U-18 w 2 dywizji. Pomimo spadku w poprzednim turnieju spowodowanym brakiem zarządzania kadry, Litwa przeszła przez turniej niepokonana, udowadniając, że z łatwością mogłaby walczyć o medale w najwyższej klasie rozgrywkowej. Gracze tacy jak Geraldas KarsiusPijus Kulikonis pokazali swoje wyjątkowe umiejętności. Trener  dwyane3  powiedział: "Najbardziej cieszę się z mojego zawodnika Geraldasa Karsiusa, który trafił 75% swoich rzutów za 3 punkty. Jestem również szczęśliwy, ponieważ osiągnąłem swój cel - zdobycie złota z Litwą U18". Podzielił się również swoimi przemyśleniami na temat trenowania w przyszłości, mówiąc: "Nigdy nie trenowałem NT na wysokim poziomie w turnieju najwyższej rangi, więc byłoby miło, jednak jestem pewien, że jest więcej chętnych menedżerów, którzy byliby gotowi do pracy z tym zespołem".

Kanada zajęła 2. miejsce, prezentując konsekwentną grę przez cały turniej. Znakomite występy takich graczy jak Charlebois i Boucher przyczyniły się do sukcesu Kanady, wyznaczając obiecującą drogę na przyszłe turnieje. Saruman skomentował: „Moja drużyna była »najlepsza z pozostałych«... Litwa była po prostu niemożliwa do ogrania”. Przedstawił także swoje plany na przyszłość, mówiąc: „Moim pomysłem na sezon 100 jest objęcie kolejnej drużyny w drugiej lidze i próba awansu. To rodzaj wyzwania, które naprawdę lubię”.

Czesi zajęli 3. miejsce, a trener Jardabudy wyraził zadowolenie z osiągnięć drużyny i zasugerował możliwość pracy jako trener w przyszłości. Jardabudy zauważył: „Byłem zaskoczony tym, jak dobrze Bohachik był uzupełniany przez solidnych graczy punktujących za 3 - zwłaszcza Bondy i Koller.”. Ponadto wyraził swoje ambicje, mówiąc: „Zdecydowanie rozważę ponowne poprowadzenie drużyny U-18. Chciałbym trenować jedną z drużyn narodowych w każdym sezonie”.

Zaskakujący Skandynawowie

Norwegia okazała się czarnym koniem, zaskakując wielu i zajmując 4. miejsce  awansując do pierwszej dywizji.  TB313 zauważył: „Byłem pod wrażeniem Alver i Thelle. Byli moją siłą napędową”. Wyraził swoje nadzieje na przyszłość, mówiąc: „Mogę mieć tylko nadzieję, że nasz skauting będzie się poprawiał, a kraj może być pretendentem. Brawo dla Szwecji!

Portugalia zajęła wysokie piąte miejsce, trener Sakota  skomentował: „Nasza drużyna zajęła piąte miejsce, podczas gdy była czwarta pod względem siły. Hernani Antunes naprawdę mnie zaskoczył, mam nadzieję, że wszyscy będą się dobrze rozwijać”.

Bułgaria zajęła szóste miejsce, co podkreśla ich ducha rywalizacji. Trener Bułgarii, Jopencjusz, podsumował ich występ, mówiąc: „Zdecydowanie największe wrażenie zrobił na mnie nasz główny zawodnik, Stovan Gruev...... Największą niespodzianką na pewno jest Szwecja, qwazy wykonał świetną robotę z tym składem, 7. miejsce dla nich to bardzo dobry wynik”.

W centrum uwagi znalazła się nieoczekiwana Szwecja - 16. miejsce w rankingu przed turniejem, wbrew przeciwnościom losu zajęła 7. miejsce, przekraczając wszelkie oczekiwania. Qwazy skomentował: „Ponieważ mam ograniczoną liczbę utalentowanych graczy w lokalnej drużynie Szwecji, starałem się korzystać z najlepszych graczy tak bardzo, jak to możliwe... Planuję to kontynuować i z pewnością chciałbym osiągnąć jeszcze więcej”.

Z kolei Peru, początkowo uważane za jedną z najsilniejszych ekip 5 w rankingu, zajęło dziewiąte miejsce. Menadżer nie zdecydował się na dalszy komentarz.

Turniej nie obył się bez dramatów poza boiskiem. Australia, gospodarz turnieju, doświadczyła zamieszania jeszcze przed jego rozpoczęciem. Nie udało im się na czas pozyskać trenera czym nie spełnili krytriów, przez co znaleźli się na dnie.

Dywizja 2 Mistrzostw Świata U-18 posłużyła jako platforma dla wschodzących talentów do zaprezentowania swoich umiejętności, a dla uznanych drużyn do potwierdzenia swojej pozycji w globalnej społeczności koszykarskiej. Turniej dostarczył wielu emocji i niespodzianek, sprawiając, że kibice z niecierpliwością czekają na przyszłe rozgrywki.